środa, 5 września 2018

(ZAGÓRZ) Będą odbijać szynobus z rąk TERRORYSTÓW!!! (GALERIA ZDJĘĆ)

Fot. Szymon Nycz/sniper http://pixabay.com/
Z tytułowym (na szczęście wyłącznie ćwiczebnym) wyzwaniem już w najbliższą sobotę 8 września br. o godz. 16.00 zmierzą się uczestnicy projektu pn. "ZIELONE BIESZCZADY 2018" realizowanego przez OSP KSRG Zagórz w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.  Kanwą do współdziałania kilkunastu służb i instytucji zajmujących się problematyką ochrony bezpieczeństwa ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych jest następujący scenariusz...

W szynobusie typu "motorak" zmierzającym z Ustrzyk Dolnych do Zagórza udostępnionym na potrzeby ćwiczeń przez firmę SKPL „Cargo” Sp. z o.o. podczas przejazdu przez most kolejowy na rzece San w dzielnicy Zasław uwagę patrolu Straży Ochrony Kolei (SOK) zwraca dziwne zachowanie dwójki pasażerów. W trakcie próby ich wylegitymowania dochodzi do szamotaniny zakończonej detonacją prowizorycznego ładunku wybuchowego, który poważnie rani: jednego z funkcjonariuszy SOK, jednego z agresywnych osobników (jak się okazuje niebezpiecznych terrorystów) oraz kilku przypadkowych pasażerów. Wybuch jest tak mocny, iż powoduje pożar szynobusu oraz częściowe uszkodzenie przyczółku mostu kolejowego skutkujące koniecznością
ewakuacji poszkodowanych przy pomocy środków pływających oraz technik linowych. Działania służb ratowniczych poprzedza wątek ujęcia terrorysty, który raniony przez interweniujących funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei próbuje zbiec kierując się w stronę pobliskich kompleksów leśnych. Niebezpiecznego przestępcę m.in. przy użyciu psów służbowych obezwładnia i zatrzymuje Grupa Operacyjno – Interwencyjna GOI z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Pozostałe służby (Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, GOPR, jednostki OSP) współdziałają z SOK-istami zgodnie z obowiązującymi procedurami. Po oczyszczeniu terenu z przestępców do akcji wchodzą ratownicy i służby medyczne.
Anonsowany tu projekt jest kontynuacją działań Gminy Zagórz na rzecz rozbudowy i doskonalenia lokalnego systemu ochrony bezpieczeństwa ludności cywilnej w wymiarze transgranicznym (Polska – Ukraina).  
– Od momentu kiedy w 2011 roku pod egidą OSP Zagórz ze środków FIO zrealizowaliśmy „Wakacyjną akademię patriotyzmu lokalnego”, co jakiś czas, z różnych źródeł udaje się nam pozyskiwać środki na realizację zadań z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Razem z tegoroczną dotacją uzbierało się  blisko 200 000 zł. Dzięki tego rodzaju projektom trzykrotnie organizowaliśmy międzynarodowe ćwiczenia ratownicze, szkoląc 45 osób z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). W ramach tegorocznej Akademii  kurs KPP przejdzie kolejnych 15 ratowników a 10 osób będzie mogło recertyfikować swoje uprawnienia. Zwieńczeniem projektu, który swym Honorowym Patronatem objął Minister Obrony Narodowej będzie impreza plenerowa, która odbędzie się w niedzielę 9 września w Zagórzu według harmonogramu ujętego na poniżej zamieszczonym plakacie - informuje Jerzy Zuba autor i koordynator projektu.

Kliknij w plakat aby go powiększyć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz